Mam 49 lat i od pięciu choruję na nadciśnienie i leczę je. Mimo leczenia mam nadal problemy ze wzwodem. Może mój lek na nadciśnienie jest źle dobrany? Proszę o poradę.

Jak wynika z badań, zaburzenia erekcji różnego stopnia występują u około 17% chorych z nadciśnieniem tętniczym, podczas gdy u zdrowych mężczyzn, w podobnym wieku, jedynie u 7%. O randze problemu może świadczyć fakt, że spośród trzech mężczyzn chorujących na nadciśnienie tętnicze, u dwóch mogą występować problemy ze wzwodem o różnym stopniu jego nasilenia.

Jedną z wielu przyczyn nadciśnienia tętniczego jest miażdżyca tętnic, która prowadzi do zmniejszonego dopływu krwi do ciał jamistych członka. U chorego na nadciśnienie dopływ krwi może być zmniejszony, ale nadal wystarczający do uzyskania erekcji pod wpływem bodźca erotycznego. Obniżenie ciśnienia krwi może spowodować zmniejszenie przepływu krwi przez zwężone tętnice i w ten sposób nie wywołać dostatecznie silnej erekcji.

Drugą istotną przyczyną zaburzeń są działania uboczne leków. Zaburzenia seksualne występują u około 45% chorych z nadciśnieniem tętniczym leczonych farmakologicznie w porównaniu z cytowanymi powyżej 17% nieleczonych. Oznacza to, że u co najmniej połowy tych pacjentów zaburzenia seksualne są wynikiem leczenia. Precyzyjne określenie stopnia szkodliwości leku na sprawność seksualną jest często trudnym zadaniem, ponieważ u części chorych zaburzenia seksualne mogą wynikać z postępu choroby, niezależnie od zastosowanego leku.

Ogólnopolski Program Zdrowia Seksualnego to kampania społeczna promująca zdrowie seksualne i uświadamiająca różnym grupom społecznym, jak ważna jest ta sfera życia.

Z tematem zdrowia seksualnego ciężko się zmierzyć nawet lekarzom. Badania wskazują, że aż 73 % pacjentów nigdy nie zostało zapytanych przez lekarza o ich zdrowie seksualne, 24 % pacjentom takie pytanie lekarz zadawał sporadycznie, a tylko 3 % - często. Lekarze nie zawsze wiedzą, jak zapytać pacjenta o tę sferę zdrowia, co uniemożliwia postawienie właściwej diagnozy.

seks to zdrowie

Organizatorem programu jest