Jak może wyglądać rozmowa z seksuologiem?

Dobry seksuolog rozpocznie spotkanie od przeprowadzenia wywiadu. Każda rozmowa służy zebraniu informacji. W tym wypadku specjalista może zadać pytania na temat:

  1. zasadniczego problemu dotyczącego życia seksualnego,
  2. sytuacji życiowej (wykształcenia, wykonywanego zawodu, stanu cywilnego, dzieci, warunków życia, planów na przyszłość) i światopoglądu (szczególnie w odniesieniu do seksualności),
  3. ogólnego stanu zdrowia, nałogów,
  4. cyklu miesięcznego (regularność krwawień miesięcznych, ich intensywność, współistniejące dolegliwości, zmiany dotyczące życia seksualnego w różnych fazach cyklu itp.),
  5. stosowanej antykoncepcji, przebiegu ciąż, porodów, połogu,
  6. przeszłości – dojrzewania i dotychczasowych doświadczeń seksualnych,
  7. teraźniejszości – aktualnego związku i życia intymnego,
  8. podejmowanych dotychczas prób terapii,
  9. oczekiwań względem terapii.

Ogólnopolski Program Zdrowia Seksualnego to kampania społeczna promująca zdrowie seksualne i uświadamiająca różnym grupom społecznym, jak ważna jest ta sfera życia.

Z tematem zdrowia seksualnego ciężko się zmierzyć nawet lekarzom. Badania wskazują, że aż 73 % pacjentów nigdy nie zostało zapytanych przez lekarza o ich zdrowie seksualne, 24 % pacjentom takie pytanie lekarz zadawał sporadycznie, a tylko 3 % - często. Lekarze nie zawsze wiedzą, jak zapytać pacjenta o tę sferę zdrowia, co uniemożliwia postawienie właściwej diagnozy.

seks to zdrowie

Organizatorem programu jest