7. Pamiętaj o badaniach okresowych

Przynajmniej raz w roku należy zgłosić się na wizytę do ginekologa oraz wykonać cytologię. Dotyczy to także kobiet, które w danym okresie nie są aktywne seksualnie. Kobiety w wieku okołomenopauzalnym powinny regularnie wykonywać mammografię i USG piersi – o częstości badań kontrolnych zdecyduje lekarz.
Dbałość o zdrowie i leczenie ewentualnych problemów zdrowotnych pozostaje w ścisłym związku z profilaktyką zaburzeń seksualnych. Te ostatnie często związane są z zaburzeniami hormonalnymi, infekcjami układu moczowo-płciowego, chorobami układu krążenia, układu nerwowego itd.

Ogólnopolski Program Zdrowia Seksualnego to kampania społeczna promująca zdrowie seksualne i uświadamiająca różnym grupom społecznym, jak ważna jest ta sfera życia.

Z tematem zdrowia seksualnego ciężko się zmierzyć nawet lekarzom. Badania wskazują, że aż 73 % pacjentów nigdy nie zostało zapytanych przez lekarza o ich zdrowie seksualne, 24 % pacjentom takie pytanie lekarz zadawał sporadycznie, a tylko 3 % - często. Lekarze nie zawsze wiedzą, jak zapytać pacjenta o tę sferę zdrowia, co uniemożliwia postawienie właściwej diagnozy.

seks to zdrowie

Organizatorem programu jest