Czy zaburzenia erekcji mogą być spowodowane niezdiagnozowaną cukrzycą?

Tak. Zaburzenia erekcji nie są chorobą „samą w sobie” i zwykle wiążą się z występowaniem innych chorób, zwłaszcza dotyczących układu krążenia, spowodowanych głównie miażdżycą tętnic. Miażdżyca, nawet na wczesnym etapie rozwoju, istotnie upośledza czynność tętnic jamistych. Prowadzi to do zmniejszenia napływu krwi do ciał jamistych prącia. Dlatego też, zaburzenia erekcji można uznać za wczesny sygnał schorzeń układu sercowo-naczyniowego lub jeden z pierwszych sygnałów istniejącej cukrzycy. Cukrzyca uszkadza komórki wyścielające wnętrze naczyń krwionośnych, co istotnie przyspiesza rozwój miażdżycy. Ponadto powoduje neuropatię (uszkodzenie układu nerwowego), przez co istotnie zaburza łańcuch reakcji prowadzący do inicjacji mechanizmu wzwodu.

Ogólnopolski Program Zdrowia Seksualnego to kampania społeczna promująca zdrowie seksualne i uświadamiająca różnym grupom społecznym, jak ważna jest ta sfera życia.

Z tematem zdrowia seksualnego ciężko się zmierzyć nawet lekarzom. Badania wskazują, że aż 73 % pacjentów nigdy nie zostało zapytanych przez lekarza o ich zdrowie seksualne, 24 % pacjentom takie pytanie lekarz zadawał sporadycznie, a tylko 3 % - często. Lekarze nie zawsze wiedzą, jak zapytać pacjenta o tę sferę zdrowia, co uniemożliwia postawienie właściwej diagnozy.

seks to zdrowie

Organizatorem programu jest